Warsztaty i seminaria dla terapeutów dziecięcych
Zapraszamy na seminaria i warsztaty dla psychoterapeutów dziecięcych. Organizujemy pojedyncze warsztaty a także jednodniowe spotkania w formie tzw. maratonów seminaryjnych. Poniżej mogą się Państwo zapoznać z aktualną ofertą oraz archiwalnymi seminariami realizowanymi w Krakowie.
Aktualna oferta
Zapraszamy na cykl seminariów superwizyjnych „Dlaczego dzieci się bawią? Znaczenie zabawy w gabinecie terapii dzieci”
Zabawa w pracy terapeuty dziecięcego jest kwestią o fundamentalnym znaczeniu. Współcześnie zabawa znajduje się w centrum zainteresowania terapeutów o różnych korzeniach teoretycznych, a jej znaczenie w rozwoju znajduje się również w obszarze badań naukowych.
Zabawa z definicji angażuje dwie strony interakcji, a w gabinecie terapeutycznym staje się narzędziem budowania zaufania, opracowywania świata wewnętrznego oraz środkiem komunikacji interpersonalnej. Odwołując się do jej definicji nie uzyskamy nic innego niż potwierdzenie, że jest to niezbędny obszar rozwoju psychofizycznego. W różnych definicjach
zabawy znajdziemy jej funkcje, znaczenie psychologiczne czy poznamy jej etapy. Niezależnie od definicji zabawa pozwala określić proces terapii dzieci i jest fundamentem do poznania dziecka. Wliczamy w tym miejscu zabawę w dosłownym jej obrazie, ale również jej inne oblicza: gry, zabawa słowem, rysunek czy rozmowa o sobie, która wyrasta ze zdolności zabawy. Bo czy nie można byłoby zaryzykować stwierdzeniem, że zdolność do zabawy dziecka koreluje ze zdolnością odsłaniania się później poprzez ja werbalne.
W trakcie seminarium zajmować się będziemy teorią zabawy i jej bieżącymi aspektami. Będziemy przyglądać się temu, czym jest zabawa, jak zabawa jest wykorzystywana przez dziecko i przez terapeutę oraz spojrzymy na jej dynamikę w procesie leczenia. Zapoznamy się z różnymi koncepcjami teoretycznymi i ich znaczeniem w terapii. Spojrzymy w jaki sposób zabawa odsłania problematykę dziecka, ukazuje ścieżki rozwiązania oraz jak czytać jej symbolikę. Seminarium będzie miejscem, gdzie będzie można poszerzyć swoją wiedzę w obszarze teorii oraz będzie okazją do dzielenia się swoim doświadczeniem. Punktem wyjścia będzie artykuł Donalda Winnicott „Bawienie się. Twórcza aktywność i poszukiwanie self”.
Planowane tematy:
- Zabawa w rozwoju i jej implikacje do terapii
- Zabawa z dziećmi z trudnościami uczenia się, niepełnosprawnością intelektualną.
- Dziecko z trudnością bawienia się, zahamowanie w zabawie.
- Zabawa z dziećmi z traumą.
- Zabawa z dziećmi o nasilonym lęku versus o obniżonym leku.
- Role w zabawie ich oblicza, funkcje i znaczenie.
- Odporność psychiczna, mechanizmy obronne
Miejsce: Krowoderska 71a/5, Kraków
Daty: 30.11.2024r., 25.01.2025r., 29.03.2025r., maj i czerwiec zostaną ustalone
Czas: 9.00-13.30
Koszt: 250zł
Zgłoszenie przez formularz
Forma rekrutacji: rozmowa z prowadzącą
Osoba prowadząca: Urszula Turyna
Układ spotkania: seminarium-praca z tekstem, superwizja - analiza fragmentu sesji uczestnika (2 prezentacje)
Tematyka warsztatu:
- zapoznanie z autorskim narzędziem rysunkowym
- praca warsztatowa na przykładach
- implikacje do pracy terapeuty, psychologa, pedagoga i innych specjalistów pracujących z dziećmi w różnych instytucjach
Koszt warsztatu:
- 150 zł, nr konta: 40 1140 2004 0000 3802 5249 2773
Terminy i zgłoszenia:
- 22.03.2024r., godz. 18.00 - 20.00
- Zgłoszenia poprzez wypełnienie formularza oraz uiszczenie opłaty. Po dokonaniu obu tych formalności zostają Państwo zapisani na warsztat oraz otrzymają Państwo potwierdzenie mailowo.
Warsztat odbywa się online, za pośrednictwem platformy Zoom
Prowadząca: Urszula Turyna
Warsztat będzie dotyczył narzędzia pracy z dziećmi w sytuacji rozwodu rodziców. Podczas warsztatu terapeuta otrzyma książkę (narzędzie) którą będzie mógł wdrożyć w swojej pracy z dzieckiem z doświadczeniem rozstania rodziców. Udział w spotkaniu jest skierowany tylko dla osób pracujących z dziećmi z historią rozstania rodziców. Warsztat będzie składał się z części teoretycznej i praktycznej. Jest zaplanowany z myślą o psychologach, psychoterapeutach i terapeutach środowiskowych pracujących z dziećmi w wieku 6-10 lat.
Termin: 17 marca 2024 godz.15-17 Kraków- stacjonarnie
Koszt warsztatu 250zł ( w cenie jest narzędzie pracy 100zł które otrzyma każdy uczestnik warsztatu)
Link do formularza
https://forms.gle/Dk6jxAFCNfgg3v6T7
Prowadząca: Urszula Turyna